Аннотации:
Відображено історію становлення та функціонування студентського наукового гуртка для занять слов’янознавством під керівництвом декана історико-філологічного факультету Т. Флоринського. Методологічну основу публікації склали історичний та діалектичний методи дослідження.
З’ясовано, що на початку ХХ ст. в українських університетах на території Російської імперії за ініціативи викладачів та студентів створюються наукові гуртки, що мали на меті сприяти розумовому, моральному та естетичному розвитку студентської молоді. Проте, робота студентських наукових гуртків зводилась до копіювання методики проведення звичайних практичних занять і була поставлена під повний контроль університетського керівництва.
Встановлено, що в Університеті св. Володимира одним із перших свою роботу розпочав гурток під керівництвом професора Т. Флоринського з вивчення проблем славістики. Визначено, що впродовж 1902–1904 навчальних років було проведено 38 засідань гуртка, де обговорено 18 студентських рефератів. Аналіз цих праць показав, що роботу гуртка спрямовано не лише на розвиток славістики в Російській імперії, а й на формування шовіністичної російської свідомості серед київських студентів, про це свідчить зміст деяких рефератів. Взагалі робота гуртка зводилась до підготовки рефератів із обраної тематики, їх обговорення на засіданнях, знайомства із інформацією про останні наукові здобутки у галузі славістики, а також вивчення першоджерел.
Доведено, що під керівництвом професора Т. Флоринського науковий шлях розпочинали такі відомі в подальшому вчені, громадські та церковні діячі, як І. Огієнко, о. М. Стельмашенко, Ф. Синькевич.