Аннотации:
Статтю присвячено аналізу наукових робіт студентів Імператорського Дерптського
(згодом Юр’євського) університету, відзначених спеціальними нагородами – золотими і срібними медалями. Методологічну основу публікації склали історичний, порівняльний та діалектичний методи дослідження.
Встановлено, що традиція нагороджувати кращі твори студентів Дерптського
університету з’явилась із моменту відкриття навчального закладу. Згідно статуту
університету, переможці конкурсу могли розраховувати на медаль, грошову нагороду та отримували право на публікацію своєї роботи. Проте, через відсутність університетського періодичного видання більшість праць так і не було опубліковано.
Доведено, що в першій половині ХІХ ст. науковий рівень студентських робіт був досить низький, що пояснюється високим соціальним становищем студентів, котрі не були зацікавлені у грошовій нагороді, а також високими вимогами факультетських рад до рівня праць. З’ясовано,
що з моменту виходу університетського періодичного видання «Вчені записки Імператорського Юр’євського університету» жодну студентську конкурсну роботу так і не було опубліковано, і це при тому, що науковий рівень праць значно зріс.
З’ясовано, що в Дерптському університеті, на відміну від інших закладів Російської імперії, при виборі тематики майбутньої конкурсної роботи не надавалась перевага дослідженню проблем із російської історії. Навіть, наприкінці ХІХ ст., коли активізуються процеси русифікації, університетське керівництво в рівній мірі пропонує студентам досліджувати питання як із російської, так і всесвітньої історії.