Abstract:
Актуальність теми. Висока спортивна значущість спринтерських дисциплін легкої атлетики зумовлює інтерес до наукових досліджень всього комплексу проблем багаторічної підготовки атлетів. Нині спостерігається підвищений інтерес до досліджень, спрямованих на модернізацію тренувального процесу спринтерів високого класу. Однак в спеціальній літературі поки відсутні досить обґрунтовані методичні рекомендації, що стосуються тренувань спринтерів на етапі базової підготовки.
За даними дослідженої науково-методичної літератури у віці 15-17 років у юнаків та дівчат відзначаються сензитивні періоди в розвитку силових і швидкісно-силових здібностей, і нехтування цим фактом може привести до зриву довгострокової адаптації та раннього завершення спортивної кар'єри. Крім того, не завжди обґрунтоване застосування основних засобів підготовки, їх послідовність. високі об’єми навантажень і недостатнє врахування особливостей розвитку та відновлення організму юнаків в даний віковий період не дозволяють якісно формувати спеціалізований фундамент для подальшого вдосконалення спортивної майстерності спринтерів. При цьому часто тренери будують тренувальний процес не враховуючи індивідуальні особливості юних бігунів на короткі дистанції, що також не забезпечує прогресивного зростання спортивних результатів у багаторічному аспекті у конкретного спортсмена.
Таким чином, актуальність дослідження визначається протиріччям між об'єктивною потребою практики у вдосконаленні процесу підготовки спортивного резерву в спринтерському бігу, з одного боку, і недостатньою розробленістю науково-методичного забезпечення цього процесу, з іншого.
Одним з найбільш перспективних рішень даних проблем представляється встановлення відповідності індивідуальних можливостей організму спортсмена заданим навантаженням, перебудова тренувальних програм з урахуванням індивідуальних особливостей спортсмена.
Мета роботи – удосконалення тренувального процесу бігунів-спринтерів на етапі базової підготовки на основі оптимізації навантажень швидкісно-силової спрямованості із використанням методу індивідуалізації підготовки.
Завдання: 1. Вивчити особливості індивідуальної підготовки легкоатлетів-спринтерів на основі даних науково-методичної літератури та мережі Інтернет. 2. Визначити раціональні засоби та методи включення методики індивідуалізації підготовки легкоатлетів у структуру річного циклу підготовки. 3. Дослідити організацію та планування тренувального процесу спринтерів на етапі базової підготовки. 4. Створити й експериментально перевірити інноваційну методику підготовки легкоатлетів спринтерів на етапі базової підготовки із застосуванням методу індивідуалізації.
Об'єкт дослідження - тренувальний процес бігунів на короткі дистанції на етапі базової підготовки.
Предмет дослідження - тренувальні навантаження швидкісно-силової спрямованості із елементами індивідуалізації легкоатлетів спринтерів на етапі базової підготовки в річному циклі.
Для вирішення завдань дослідження були застосовані наступні методи дослідження: - аналіз науково-методичної літератури та мережі Інтернет; - узагальнення практичного досвіду побудови тренувального процесу в спринтерському бігу; - педагогічні спостереження; - контрольно - педагогічні випробування (тестування); - педагогічний експеримент (констатуючий і формуючий); - математико-статистичні методи аналізу експериментальних даних Наукова новизна дослідження:- виявлені кількісні показники основних засобів підготовки спринтерів різної кваліфікації, що відображають сучасні тенденції надмірної інтенсифікації тренувального процесу у юнаків 15-17 років і які не відповідають адекватним ритмам вікового розвитку систем організму юних спринтерів. - конкретизована методика визначення індивідуальних вікових характеристик швидкісно-силової підготовленості спортсменів, дає можливість знаходити більш ефективний варіант рішення рухових завдань на основі персоніфікованого нормування тренувальних навантажень; - розроблена і експериментально обґрунтована інноваційна методика індивідуалізації спеціальної швидкісно-силової підготовки в річному циклі для бігунів на короткі дистанції на етапі базової підготовки (15 - 17 років), орієнтована на максимальну реалізацію індивідуального спортивного потенціалу бігунів в даному віковому діапазоні.
Практична значущість. Результати дослідження доповнюють і конкретизують основні положення одного з принципів спортивного тренування - принципу поглибленої спеціалізації та індивідуалізації новими даними про необхідність диференційованого підходу до індивідуалізації тренувальних навантажень швидкісно-силової спрямованості спринтерів на етапі базової підготовки в річному циклі. Теоретичні положення роботи можуть бути використані для подальшої розробки індивідуально-орієнтованого підходу до підготовки спортивного резерву.
Реалізація розробленої методики дозволяє диференціювати вибір засобів і методів підготовки, визначити послідовність їх застосування з урахуванням реакції нервово м'язового апарату спортсменів, а також оцінити рівень їх спеціальної швидкісно-силової підготовленості. Все це дає можливість підвищити ефективність тренувального процесу і результативність змагальної діяльності юних спортсменів, уникаючи форсованої підготовки.
Description:
Швець О. С. Індивідуалізація тренувального процесу легкоатлетів-спринтерів на етапі базової підготовки у річному тренувальному циклі на основі оптимізації навантажень швидкісно-силової спрямованості: кваліфікаційна робота на здобуття освітнього ступеня магістра: спец. 017 «Фізична культура і спорт», освітньою програмою «Система підготовки спортсменів у легкій атлетиці» / Ольга Сергіївна Швець. - Київ; НУФВСУ, 2022. - 75 с.